Fejtetű
Fejtetű (Pediculus humanus capitis)
Kizárólag az emberen, és szinte mindig csak az emberi hajban él, de ritkán előfordul, hogy az egyéb szőrzetben is megtalálható, mint a szemérem, hónalj, szakáll vagy a szemöldök szőrzetben. A színét a hajszínnek megfelelően változtathatja, a meleg és fényszegény területet kedveli.
A fertőzés leginkább zárt közösségekben és szinte mindig úgy jön létre, hogy az emberek haja összeér, amikor fejüket összedugják, ezért jellemzően óvodások és kisiskolások között terjed, ahol viselkedésből eredően létrejön ez a fertőzés számára ideális szociális viselkedésforma. Habár a higiénia hiánya segíti a fertőzés kialakulását és terjedését, a megfelelő tisztálkodási szabályokat betartó személy is ugyanúgy megfertőződhet érintkezés útján. Vérrel táplálkoznak, illetve hámsejttel. Csípés helye gyakran begyullad, fáj.
Miért ajánlott a mikro kamerás szűrés?
Kamerával pontosabban fel tudjuk mérni:
fertőzés nagyságát,
tojások mennyiségét a fejbőrön,
és az otthoni kezelés eredményességét is ellenőrizni tudjuk.
Az elpusztult serke rajta marad a hajszálon, amit gyakran még élőnek néznek. További, felesleges kezelésnek kitéve a gyermeket.
Gyógyszertárakban kitűnő ellenszerek kaphatók, viszont mindegyik alapja az alkohol és sok fejbőr károsító összetevő, ami károsítja a gyermekek érzékeny fejbőrét. Használatuk után törvényszerű a gyulladt, kiszáradt bőr. Tipikus panasz a viszketés, vagy a korpa. A hajgyógyászati anyagokkal helyreállítjuk a kicsik bőrének hidratáltságát, rugalmasságát, védekező képességét.